Jesteś na stronie:

Oświadczenie Aleksandra Kwaśniewskiego, Przewodniczącego Europejskiej Rady Pojednania i Tolerancji, z okazji pośmiertnego odznaczenia Prof. Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności.

Z olbrzymią radością i uznaniem przyjąłem wiadomość o pośmiertnym odznaczeniu Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem Stanów Zjednoczonych.

Już w lutym tego roku osobiście wsparłem inicjatywę odznaczenia Jana Karskiego tym prestiżowym odznaczeniem. Emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek zbrodni Holocaustu, który jako pierwszy starał się przestrzec świat Zachody przed bestialską zagładą Żydów został po raz kolejny doceniony przez amerykańską administrację.

Jan Karski był nie tylko bohaterem Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela ale był nade wszystko nieprzejednanym orędownikiem tego co w ludzkości najznakomitsze – przyzwoitości i odpowiedzialności. Miałem zaszczyt znać dobrze Profesora Jana Karskiego, odbyliśmy w czasie mojej prezydentury wiele ważnych i inspirujących rozmów, które wywarły na mnie olbrzymi wpływ.

Byłoby ze wszech miar wskazane, aby to wieloletni przyjaciel Jana Karskiego, Profesor Elie Wiesel mógł odebrać w Jego imieniu Prezydencki Medal Wolności. Z pewnością sam Karski życzyłby sobie by to właśnie Wiesel był Jego reprezentantem w tej szczególnej chwili, tak symbolicznej dla narodów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela.

                     /-/
Aleksander Kwaśniewski
Prezydent RP 1995-2005
Przewodniczący Europejskiej Rady ds. Tolerancji i Pojednania