Jesteś na stronie:

W 10. rocznicę referendum akcesyjnego Europa Plus powołuje Zespół Polityczny

Przedstawiciele kilku centrolewicowych partii politycznych i stowarzyszeń powołali dziś Zespół Polityczny Europy Plus, który będzie decydował o celach politycznych inicjatywy.

"Data podpisania porozumienia o współpracy politycznej została wybrana nieprzypadkowo. Dochodzi do tego w 10. rocznicę referendum akcesyjnego" - podkreślił europoseł Marek Siwiec, szef stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus.

Porozumienie o współpracy podpisali m.in. przedstawiciele Ruchu Palikota, stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus, stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza, Stronnictwa Demokratycznego, SdPl, Racji Polskiej Lewicy, Unii Lewicy oraz Polskiej Partii Pracy.

Na konferencji prasowej po spotkaniu, Aleksander Kwaśniewski powiedział: „Jesteśmy świadkami tworzenia się nowej inicjatywy centrolewicowej, która jest potrzebna zarówno Europie, jak i Polsce. Polsce, dlatego, że w demokracji potrzebna jest równowaga. Demokracja jest lepsza, skuteczniejsza, ale również bezpieczniejsza, kiedy występują równoważące siebie nawzajem siły prawicowe i centrolewicowe. Polska od wielu lat jest zdominowana przez siły prawicowe. Lewica jest w stanie ciągłego rozproszenia, w niekończącej się dyskusji o potrzebie współpracy, ale nie dochodzi do tej współpracy. Jestem pewny, że to, co stało się przed chwilą jest początkiem procesu, który doprowadzi nas do współdziałania całej polskiej centrolewicy. Do zbudowania koalicji, która zaproponuje alternatywę programową, jak i personalną dla polskich wyborców zarówno w wyborach do Parlamentu Europejskiego jak i w kolejnych wyborach samorządowych do Sejmu w roku 2015. Jestem przekonany, że ten proces, który nie jest łatwy, ma szansę. Ja nie tracę nadziei i jestem wręcz przekonany, to bardzo fundamentalne argumenty. O potrzebie współpracy sił lewicowych zarówno dla powagi i dojrzałości polskiej demokracji, ale także dla skutecznego rozwiązania problemów społecznych. Dla zapewnienia większej sprawiedliwości społecznej, dla pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują, dla wsparcia młodego pokolenia, a przede wszystkim stworzenia miejsc pracy dla polskiej młodzieży”.

Po podpisaniu porozumienia o współpracy odbyło się otwarte spotkanie Aleksandra Kwaśniewskiego z pełnomocnikami Europy Plus oraz nowo powołanym Zespołem Politycznym.