Jesteś na stronie:

Debata: Jakiej prezydentury potrzebuje Polska?

7 lipca 2020 roku odbyła się debata z udziałem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Prezydenta Bronisława Komorowskiego zatytułowaną „Jakiej prezydentury potrzebuje Polska?”

Prezydenci zastanawiali się jaka prezydentura jest obecnie potrzebna Polsce. Z uwzględnieniem aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej w Polsce i na świecie, skutki pandemii COVID-19, kondycję polskiej demokracji, kultury politycznej i praworządności, analizę wyników pierwszej tury wyborów oraz programy i wizję Polski obu kandydatów, odpowiadali na pytanie jaki powinien być przyszły Prezydent Polski.Debatę byłych prezydentów moderowałam dziennikarka Tygodnika Polityka Pani Malwina Dziedzic.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zwrócił uwagę że Prezydent ma przede wszystkim trzy główne obowiązki – stanie na straży konstytucji, dbanie o bezpieczeństwo w państwie oraz współtworzenie polityki zagranicznej. Oceniając 5-letnią kadencję Prezydenta Andrzeja Dudy, rozmówcy zgodnie stwierdzili, że tego zabrakło. Prezydenci wskazując i wspominając własne doświadczenia zwracali uwagę na możliwości jakie ma Prezydent podczas pełnienia urzędu, jak ważna jest niezależność partyjna.

Po debacie Prezydenci wspólnie udzielili poparcia kandydatowi na Prezydenta Rafałowi Trzaskowskiemu. „Będą głosował na Rafała Trzaskowskiego i proszę o to tych, którzy sympatyzują ze mną, tych którzy na mnie głosowali. Mówię to szczególnie do ludzi lewicy - Są różnice programowe, są różnice życiorysowe, pewnie są też jakieś pretensje Ale w tym momencie ten wybór jest lepszy dla Polski, ten wybór jest wyborem nadziei na to, że Polska zmieni się, że Polska nie będzie taka, jak obserwowaliśmy przez ostatnie pięć lat” - powiedział Prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Organizatorami konferencji była Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae oraz Instytut Bronisława Komorowskiego.

Video z konferencji „Jakiej prezydentury potrzebuje Polska?”  www.facebook.com/fundacja.amicus.europae/videos/216159739521950
Video z konferencji prasowej: www.facebook.com/aleksander.kwasniewski/videos/2344465882514391
 

Foto: Katarzyna Rainka