Jesteś na stronie:

"Koniec globalizacji? Czy świat, który znaliśmy minął bezpowrotnie?" – wideokonferencja.

28 kwietnia 2020 roku, Pan Prezydent Aleksander Kwaśniewski wziął udział w dyskusji online pt. "Koniec globalizacji? Czy świat, który znaliśmy minął bezpowrotnie?", organizowanej przez Centrum im. Ignacego Daszyńskiego oraz Fundacja im. Friedricha Eberta.

W rozmowie wspólnie z Panem Prezydentem udział wzięły redaktor portalu OKO.press Pani Agata Szczęśniak oraz redaktor portalu EURACTIV.pl Pani Karolina Zbytniewska. Moderatorem webinarium był Bartosz Rydliński, współzałożyciel Centrum im. Ignacego Daszyńskiego oraz współpracownik Fundacji Amicus Europae.
Słowo wstępu wygłosił Dr. Ernst Hillebrand Kierownik Biura Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie.

W ciekawy sposób poprowadzono dyskusję o tym jak pandemia koronawirusa COVID-19 może wpłynąć na politykę światową.
Postawiono tezę, iż globalizacja jest procesem nieodwracalnym, a polityka nie jest jej głównym źródłem. Zwrócono uwagę, że skutki pandemii zderzą się z nowymi rozwiązaniami technologicznymi, robotyzacją oraz różnymi rozwiązaniami pracy zdalnej. Natomiast globalizacja może podlegać wielu kryzysom, ulegać spowolnieniu bądź przyspieszeniu ale jej proces nie zakończy się. Wynika to przede wszystkim z rozwoju naukowo - technicznego.

Zauważono, że w związku z panującym kryzysem powinniśmy zastanowić się jak wzmacniać struktury międzynarodowe, współpracę między państwami. Czeka nas trudna jesień w polityce, będzie to czas kryzysu gospodarczego oraz czas oceny i rozliczeń.

Rozmówcy podkreślili, że powinniśmy wyciągnąć wiele wniosków z obecnej sytuacji. Możemy zaobserwować prawdopodobieństwo nadchodzącego renesansu wiedzy eksperckiej. Jako społeczeństwo mamy coraz większy szacunek do specjalistów i chcemy słuchać ich opinii. Natomiast niewątpliwym zagrożeniem jest wprowadzanie różnych systemów kontroli życia społecznego, jest to niebezpieczna pokusa dla rządów i poważne ryzyko nadmiernej kontroli ze strony państwa. Musimy być uważni w tej kwestii.

Całą rozmowę można odsłuchać pod poniższym linkiem :

www.youtube.com/watch

Grafika jest autorstwa pracowni graficznej "DoLasu".