Jesteś na stronie:

Oświadczenie byłych prezydentów i premierów.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski jest jednym z sygnatariuszy Oświadczenia dotyczącego planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich.

Treść oświadczenia:

OŚWIADCZENIE z dnia 30.04.2020 r.

Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej powinny być przeprowadzone w zgodzie z przepisami Konstytucji i w sposób nie budzący wątpliwości, co do ich powszechności, równości, tajności i uczciwości.

Konstytucja przewiduje sytuację stanu nadzwyczajnego, który powoduje przesuniecie terminu wyborów z zachowaniem ciągłości władzy. Pandemia na terenie całego kraju jest oczywistym nadzwyczajnym stanem klęski żywiołowej.

Forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość wybory korespondencyjne uchwalono wbrew Konstytucji i regulaminowi Sejmu. Nie będą ani powszechne, ani równe. Nie dają gwarancji, że wszyscy wyborcy otrzymają karty do głosowania. Stwarzają możliwości nielegalnego oddawania głosu za innych. Nie zapewniają tajności głosowania. Uniemożliwiają obywatelom skuteczną kontrolę uczciwości wyborów. Ich przeprowadzenie w czasie panującej epidemii stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli.

Procedura korespondencyjnego głosowania w takiej formule i czasie, jak proponuje rządząca partia to pseudowybory. Nie weźmiemy w nich udziału. Mamy nadzieję, że podobnie uczynią kandydaci i wyborcy, którzy podzielają naszą troskę o demokratyczną przyszłość Polski.

SYGNATARIUSZE:
Marek Belka
Jan Krzysztof Bielecki
Włodzimierz Cimoszewicz
Bronisław Komorowski
Ewa Kopacz
Aleksander Kwaśniewski
Kazimierz Marcinkiewicz
Leszek Miller
Lech Wałęsa


Oświadczenie byłych prezydentów i premierów, w wersji polskiej i angielskiej, znajduje się pod poniższym linkiem:

https://for.org.pl/pl/a/7722,wszyscy-byli-prezydenci-oraz-byli-premierzy-nie-wezmiemy-udzialu-w-pseudowyborach-korespondencyjnych?fbclid=IwAR1gLax8YTnZE_pyawn-CTalpNlgsXMh64AtthjHokoD-Pgpn6ZBuOHiB3E

Źródło zdjęcia : www.for.org.pl.