Jesteś na stronie:

Prezydent Shimon Peres 1923 - 2016

Z wielkim żalem i smutkiem otrzymałem informację o śmierci jednego z założycieli Państwa Izrael, byłego Prezydenta, Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych, Laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Shimona Peresa. Był jedną z najwybitniejszych postaci politycznych XX wieku, ikoną Państwa Izrael, człowiekiem wielkiej idei i mądrości.

Shimon Peres był najbardziej prominentnym przedstawicielem pokolenia Żydów ocalonych z Holokaustu, którzy byli w stanie podnieść się po niezmierzonej tragedii własnego narodu i zrealizować utopijną wydawałoby się wizję budowy nowego państwa w ziemi Izraela.

Współpracowaliśmy blisko, kiedy byłem prezydentem Polski, jak i przez wiele późniejszych lat, w kwestiach związanych z relacjami polsko-żydowskimi, zagadnieniami tolerancji i pojednania.
Pamiętam i doceniam Jego mądre słowa wsparcia podczas debaty w Jedwabnem w2001 w Polsce, słowa służące pojednaniu i wybaczeniu.

Miałem zaszczyt pomagać Jego aktywności pokojowej - powołanie „Centrum Peres dla Pokoju”, gdzie Shimon zaprosił mnie do Rady Gubernatorów.
Centrum obchodzi w tym roku 20-lecie swojego istnienia, prowadząc szeroki program budowy „infrastruktury Pokoju” na Bliskim Wschodzie.

Szczególny wymiar miało wsparcie Shimona Peresa dla budowy Muzeum Historii Żydów Polskich, objętego moim Patronatem w okresie Prezydentury RP. Shimon został przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Honorowego Muzeum, w skład którego wchodziły takie polskie osobistości jak Jan Karski, Jan Nowak-Jeziorański, Zbigniew Brzeziński. Jego poparcie było kluczowe dla budowy i otwarcia muzeum w 2014 roku.
Wraz z żoną zachowujemy we wdzięcznej pamięci Jego osobiste wsparcie dla "Szkół Tolerancji", inicjatywy Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez Barier". Szymon nie tylko objął projekt swoim Patronatem, ale osobiście przyjechał do Polski, aby uruchomić pierwszą szkołę i spotkać się z młodymi ludźmi z całego świata. Wspomnienia z tego spotkania pozostają niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników „Szkoły Tolerancji”.

Żegnamy dzisiaj wielkiego przywódcę i wizjonera, przedstawiciela pokolenia które podniosło świat z popiołów i zgliszcz II wojny światowej. Dzięki niemu Izraelczycy i Arabowie mogli przejść po latach wojen i konfrontacji do epoki względnej stabilizacji i współpracy. Shimon był i pozostaje źródłem inspiracji dla mnie i mojego pokolenia. Jestem wdzięczny losowi, że udało nam się nie tylko spotkać, ale także pielęgnować osobiste i pełne zaufania relacje przyjaźni. Wraz z wieloma Polakami, którzy znali go osobiście, zachowamy Go w pamięci jako wielkiego przyjaciela Polski, mającego dla naszego kraju zawsze wiele ciepła i sympatii .

Żegnaj, Shimon.


Aleksander Kwaśniewski
Prezydent RP w latach 1995-2005