Jesteś na stronie:

XI Coroczna Konferencja Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES- Yalta European Strategy)

XI Coroczna Konferencja Jałtańskiej Strategii Europejskiej zatytułowana jest “New Ukraine, New Europe, New World: Building and Defending,” ("Nowa Ukraina, Nowa Europa, Nowy Świat: Budowanie i Ochrona"). Spotkanie odbędzie się w Kijowie w dniach 11-13 września 2014. Coroczne spotkania YES organizowane są we współpracy z Fundacją Wiktora Pinczuka (Victor Pinchuk Foundation). W tegorocznym wydarzeniu uczestniczyło będzie ponad 350 wybitnych osobistości ze świata polityki, biznesu i mediów z ponad 20 krajów świata. Będą oni wspólnie analizowali wpływ wydarzeń na Ukrainie, począwszy od listopada zeszłego roku, na Europę i świat. Uczestnicy paneli poruszą kwestie takie jak: W jaki sposób Ukraina może stawić czoła wewnętrznym i zewnętrznym wyzwaniom oraz zagrożeniom, które nadciągają z Europy i ze świata? Jak zagraniczni partnerzy mogą skutecznie wspierać Ukrainę w jej rozwoju?

Po raz pierwszy od 2004 roku, Konferencja YES odbędzie się w stolicy Ukrainy – Kijowie. W poprzednich latach spotkania Jałtańskiej Strategii Europejskiej odbywały się w Pałacu Livadia w Jałcie, na Krymie, który został przyłączony do Rosji w marcu 2014 roku.

Aleksander Kwaśniewski, Przewodniczący Rady Jałtańskiej Strategii Europejskiej: „Przez dłużej niż dekadę, Konferencje Jałtańskiej Strategii Europejskiej były wiodącą platformą we Wschodniej Europie do podejmowania dyskusji na temat wyzwań, strategii i promocji integracji Ukrainy z Europą. W tym szczególnym roku, kontynuujemy te spotkania – spotkania przyjaciół Ukrainy z całego świata, którzy są tu aby wyrazić swoją opinię. Naszym celem jest to, aby ta coroczna konferencja była silnym bodźcem do budowy i ochrony tego nowego kraju”.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, Prezydent Republiki Estonii Toomas Hendrik Ilves oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz oficjalnie otworzą XI Coroczną Konferencję Jałtańskiej Strategii Europejskiej 12 września. Przedstawią tam swoje wizje dla Ukrainy i jej pozycji w Europie i na świecie.